Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Jeta e gjatė dhe shendeti i mirė,vetėm nė ambient tė pastėr

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Jeta e gjatė dhe shendeti i mirė,vetėm nė ambient tė pastėr   13/11/2007, 18:29

'Jeta e gjatė dhe shendeti i mirė, vetėm nė ambient tė pastėr'

Shkatrimet e ambientit jetesor mund te jene me origjine natyrore dhe rezultat i aktivitetit apo veprimtarise se njeriut.
Shkatrimet natyrore te ambientit jetesor jane me te parendesishme.Ato paraqiten vetem ne disa vende dhe zgjasin nje kohe te caktuar.Ndotės natyror te ketill jane Erupcionet Vullkanike te cilat hudhin mase te nxehte tym dhe pluhur keshtu qe e ndotin ajrin.Me thithjen e ajrit te pa paster, shkatrojme sistemin e mushkerive per marrjen e fyrmemarrjes dhe shkaktohen semundje te ndryshme qe mund te vijen deri ne zgjerimin e venave mushkerore.
Dioksidi i sulfurit (SO/2) konsiderohet si ndotes kryesor i ambientit jetesor.Ne krahasim me kete percaktohet niveli i ndotjes se ajrit.70% i dioksidit te sulfurit ne ajer vjen nga gazet automobilistike dhe nga djeg'ja e qymyrit.
Kjo ndotje per shendetin e njeriut eshte e rrezikshme dhe shkakton kollitje te shpeshta, e shkatron mukozen e nuhatjes ne gjendrat hundore, shkakton dhimbje koke, demtime kromozomesh nga te cilat lindin semundjet e quajtura me emer te perbashket Multacione si pasoje e perhershme e organizmit , gjate ndotjes me te madhe te ambientit jetesor.
Me zhvillimin e industrise, komunikacionit dhe veprimet e tjera, njeriu tmershem e ndot ambientin jetesor.
Ndotesin kane ndikim fiziko kimik dhe mund te shkaktojne pasoja te renda ne shendetin e njeriut.
Egzistojne masa te vecanta permes te cilave mbrohet dhe kujdeset ambienti jetesor.
Ambienti i paster ne te cilen jeton njeriu, eshte faktor kryesor per nje jete te shendetshme dhe te gjate andaj duhet te kujdesemi per vendin ne te cilen jetojme duke mos shkaktuar hedhurina te ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Jeta e gjatė dhe shendeti i mirė,vetėm nė ambient tė pastėr
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: