Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 'Shkaktar kryesor pėr dhimbjet e qafės'

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: 'Shkaktar kryesor pėr dhimbjet e qafės'   13/11/2007, 18:28

'Shkaktar kryesor pėr dhimbjet e qafės'

Lodhja eshte shkaktari kryesor per shfaqjen e dhimbjes qafore. Dhimbja akute, e dhunshme ėshtė e pranishme vetėm nė njė anė dhe shfaqet sidomos kur pėrpiqemi qė tė ndryshojmė pozicion. Jemi tė detyruar qė ta mbajmė kokėn tė pėrkulur nga njė anė dhe nuk mund ta levizim ne asnje ane.
Dhimbja ėshtė e shurdhėt, qafa ėshtė e ngrirė, muskujt janė tė tendosur dhe tė krijohet pėrshtypja se kemi njė peshė mbi shpatulla. Kjo dhimbje pėrgjithėsisht shkaktohet nga qėndrimi nė njė pozicion tė keq pėr njė kohė tė gjatė ose nga stresi dhe tensionet emocionale.
Dhimbja ėshtė e pa ndryshueshme dhe pėrgjithėsisht ėshtė nė tė dyja anėt e qafės. Me levizje te ndryshme mund te shkaktohen dhimbje te rrenda ne qafe. Dhimbja shtohet me lodhjen apo kur ushtrohen disa lėvizje. Zakonisht ndodh pas njė kontraktimi apo njė nervozizmi. Si pasojė e kėsaj merren dhe dhimbjet e kokės, probleme nė shikim, zhurmė nė dėgjim dhe nevralgji tė vazhdueshme. Mund tė bėhet fjalė pėr shfaqje tė njė traume.
Dhimbja ėshtė e shurdhėt zakonisht nė tė dyja anėt e qafės dhe irritohet nė vazhdimėsinė e kokės apo nė mes tė shpatullave. Duke e lėvizur kokėn provohen mjaft shtrėngime nė muskuj, ndjehemi tė rėndė dhe na duket sikur jemi tė ngarkuar me plumb. Dhimbja paksohet gjatė pushimit dhe mund tė mos e ndjejmė pėr periudha tė gjata. Ndonjėherė shoqėrohet me mpirje krahu, gjė qė mund tė jetė shkak i njė artroze apo hernie nė tru.
Qafa ėshtė e ngrirė dhe shkakton dhimbje kur pėrkulet. Kjo shoqėrohet dhe me tė vjella, dhimbje koke, ethe dhe acarim nga drita. Mund tė bėhet fjalė pėr meningjit.
Shkaktare dhe faktore kryesor nga tė cilat shkaktohet dhimbje nė qafė mund tė grupohen nė katėr nivele dhe ate:
Kontraktimet muskulare pėr shkak tė stresit, pozicioneve tė kėqija apo tensioneve emocionale. Kjo ėshtė dhe arsyeja mė e shpeshtė e dhimbjeve tė qafės. Dhe pse shkaku mund tė duket i rėndomtė dhe i thjeshte, bllokimi muskular mund tė ēojė dhe nė njė palėvizshmėri totale tė pėrkohėshme.
Sėmundje si artroza apo herni diskale janė shkaku i dytė i dhimbjeve tė qafės, por qė tė dyja situatat mund tė jenė aktive njėkohėsisht. Kush vuan nga kėto sėmundje mundohet t'i shmangė rrotullimet e kokės dhe lėvizjet e shpatullave pikėrisht pėr dhimbjen qė i shkakton kjo. Nė kėtė mėnyrė muskujt nuk ushtrohen, mpihen dhe ndonjėherė dhe ngrijnė dhe kėshtu dhimbjes sė shkaktuar nga artroza apo hernia i shtohet dhe ngrirja e muskujve.
Dhimbje tė shkaktuara nga trauma apo mikrotrauma, si goditje tė ndryshme. Kėto mund tė jenė dhe goditje tė marra gjatė aktiviteteve sportive, lėvizjeve tė gabuara apo dhe frakturave tė vogla tė cilat nuk vihen re pėr momentin. Pasojat e kėtyre goditjeve mund tė mbarten me vite dhe mund tė shkaktojnė njė dhimbje qafe kronike.
Edhe semundja e Meningitit shkakton dhimbje ne koke dhe nese eventualisht nuk ka permisime me pranimet e terapive, ateher shkaktohen edhe demtime me te medha qe mund te rrezikojne edhe vdekjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
'Shkaktar kryesor pėr dhimbjet e qafės'
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: