Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 C.Ronaldo, Xhordani i futbollit..!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: C.Ronaldo, Xhordani i futbollit..!!   4/2/2008, 13:15

C.Ronaldo, Xhordani i futbollit..!!Nė 10 vitet e fundit C.Ronaldo do tė jetė pėr futbollin europian ashtu siē ishte Majkėll Xhordan pėr NBA nė. Ai ėshtė Kristiano Ronaldo. Kėto janė fjalėt qė ka thėnė Karlos Kueiroz, i cili e stėrvit ēdo ditė qė prej 3 vitesh. "Nuk kam parė asnjėherė njė djalė tė ri kaq shumė tė talentuar. Ai ka teknikė, fizik dhe nga pikėpamja atletike ėshtė i mrekullueshėm. Kėtė gjė ai e tregon mjaft mirė si nė stėrvitje, ashtu edhe nė ndeshje." Ky ėshtė mendimi i zėvendėsit tė Sėr Aleks Fergusonit, pėr "thesarin" e Manēester Junajtidit, ndaj tė cilit ditėt e fundit Reali i Madridit dhe Barcelona janė duke shprehur njė interes madh. Gjithsesi, pėr drejtuesit e skuadrės sė Manēesterit, lėvizja e tij duket e pamendueshme. Krahasimi mė i pėrshtatshėm pėr tė duket se ėshtė Majkėll Xhordan. Tė dy, ata ndahen nga 20 vjet diferencė, kjo pėr sa i pėrket karrierės sportive, gjithashtu njė tjetėr ndryshim mes tyre ka tė bėjė me vendlindjen, njėri ka lindur nė Bruklin tjetri nė San Antonio. Por ka dhe mijėra gjėra tė tjera qė i ndajnė.Tė pėrbashkėtat: Qė tė dy kanė tė njėjtėn shenjė zodiakale, janė Akuariumi. Gjithashtu tė dyve u mungon babai, Xhordanin e la kur ishte nė moshėn 30 vjeēare, ndėrsa Kristianon kur ishte nė moshėn 20 vjeēare. Por nuk ėshtė vetėm kjo fatkeqėsi qė i bashkon, pasi qė tė dy, Kristiano dhe Xhordani, janė personazhe dhe imazhe kryesorė tė disa firmave nė spotet publicitare. Ata kanė njė shpirt olimpik, njė tjetėr tip i ngjashėm. Xhordani mori pjesė dhe fitoi medaljen e artė nė basketboll nė Los Anxhelos nė vitin 1984, Kristiano Rondalo sfidoi dyshimet e Sėr Aleks Fergusonit dhe shkoi me pėrfaqėsuesen e 20 vjeēarėve tė Portugalisė nė Athinė, 20 vjet mė vonė se amerikani. Ky i fundit ishte 21 vjeē, ndėrsa portugezi vetėm 19.
"Tė parakohshėm": Themi kėshtu, pasi nėse Xhordani ėshtė bėrė basketbollisti mė i famshėm nė botė, Kristiano Rondalo ka avantazhin qė e ka filluar kėtė famė mė i vogėl. Ai debutoi nė Ligėn e Kampioneve kundėr Interit, nė moshėn 17 vjeēare, kur luante me Sportingun e Lisbonės. Me pėrfaqėsuesen e vendit tė tij ai debutoi nė moshėn 18 vjeēare dhe shėnoi gol. Mė pas kaloi te Manēester Junajtid pėr njė shifėr prej 18 milionė eurosh. Bėhet fjalė pėr njė kontratė, e cila i sjell Kristianos 20 mijė stėrlina nė javė dhe mė shumė se 1.5 milionė euro nė vit. Nė vitin 2005, marrėveshja e tij me Manēesterin u shty dhe si rrjedhojė u rritėn dhe shifrat. Nga 2008 ta ai e shtyu kontratėn deri mė 2010 n, duke kaluar nga 20 mijė stėrlina nė javė deri nė 50 mijė. Ditėt e fundit ka shumė zėra qė flasin pėr njė kėmbėngulje tė skuadrave spanjolle si Reali i Madridit dhe Barcelona. Vėzhguesit e kėtyre dy skuadrave janė parė shumė pranė menaxherit tė Kristiano Ronaldos. Pas kėtyre zėrave, Kueirozi ka bėrė tė ditur se Manēesteri ėshtė duke pėrgatitur njė sforcim tjetėr. Ata do tė pėrpiqen qė t'ia shtyjnė kontratėn deri mė 2012 n. Pritet qė fitimet e Kristiano Ronaldos tė shkojnė deri nė 100 mijė stėrlina nė javė dhe nė 7.5 milionė euro nė vit. Pėr momentin, tė paprekshėm te skuadra e Manēesterit janė Rio Ferdinand dhe Runi.
Marramendėse: Barcelona dhe Reali janė tė gatshėm t'i ofrojnė 22 vjeēarit portugez 60 milionė euro. Pas kėtyre zėrave, vetė portugezi ka thėnė: "E ardhmja ime ėshtė ende e paqartė, nuk e di se ku mund tė jem pas 6 muajsh." Kjo deklaratė me sa duket ka ardhur menjėherė pas ofertave spanjolle. Vlen pėr t'u pėrmendur se lojtari i krahut tė Manēesterit ėshtė futbollisti mė nė formė pėr momentin nė tė gjithė botėn. 15 golat e tij nė Pramier Ligė (golashėnuesi mė i mirė i kampionatit sė bashku me Drogbanė), janė vetėm njė pjesė e thesarit tė tij si lojtar. Sponsorėt: Kur Kueirozi e krahason me Majkėll Xhordanin, ndoshta flet pėr fuqinė mediatike tė talentit tė tij. Nė Spanjė, duke lėnė mėnjanė Ronaldinjon, tė gjithė lojtarėt lėnė diēka nga e drejta e imazhit tė tyre te skuadrat ku luajnė. Edhe Kristiano Ronaldo ka kontratė me "Nike", "Coca Cola", "WA Gamesė, Fuji", "Suzuki", "Extra Joss". Eshtė shumė e vėshtirė tė bėsh njė bilanc tė tė gjitha kėtyre kontratave qė ka ky lojtar, megjithatė flitet pėr njė shumė qė i kalon 10 milionė eurot nė vit. Fytyra e tij e pastėr dhe e padjallėzuar u pėlqen shumė edhe vajzave. Flirtet pėr tė tashmė janė njė gjė e zakonshme, i fundit ka qenė me anglezen Gema Atkinson, por edhe meshkujt e pėlqejnė shumė. Nė Euro 2004 dhe nė Gjermani 2006, nė revistėn holandeze "Gay Krant", ai doli mashkulli mė i preferuar edhe nga "GAY" t (homoseksualėt). Nė kėtė mėnyrė, Kristiano Ronaldo ka lėnė prapa lojtarė tė tjerė imazh si Bekhamin apo edhe Figon. Kjo ėshtė pėr sa i pėrket futbollit, tashmė Kristiano ėshtė duke u pėrpjekur qė tė kalojė Majkėll Xhordanin nė kėndvėshtrimin botėror.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
C.Ronaldo, Xhordani i futbollit..!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Sporti dhe sportdashėsit-
Kėrce tek: