Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 'Kujdesi Dhe Mbrojtja e Sistemit Nervor'

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: 'Kujdesi Dhe Mbrojtja e Sistemit Nervor'   13/11/2007, 18:28

'Kujdesi Dhe Mbrojtja e Sistemit Nervor'

Ngjashem me organet tjera edhe sistemi nervor lodhet nese punojme gjate kohe, e sidomos gjate mesimit dhe te mbajturit mend lodhet me shpejt, prandaj i duhen pushime te shpeshta.
Pushimi me i mire per sistemin nervor pas punes se lodhshme dhe te gjate eshte Gjumi.
Femijet duhet te flejne me se paku 10 ore kurse te moshuarit 8 ore.
Sistemi nervor kujdeset dhe zhvillohet prej femijerise permeslojrave te ndryshme, muzikes, teatrit, literatures femijerore, piknikut, shoqerimit etj...
Pushimi Aktiv, shetitjet ne ajer te paster, sportimi etj. kontribojne per kujdesin e drejte te sistemit nervor.Alkooli, pirja e duhanit, droga, perdorimi i tepert i sedativeve (barerat qetesuese), kriprat e zhives, plumbit dhe magnetit ne vend te punes, si dhe gazrat e hedhura te ambientit te ndotur, .. i shkatrojne qelizat nervore dhe fijet nervore, per keto arsye duhet kujdesur dhe mbrojtur nga keto shkaktar demtues.

Semundjet dhe lendimet e sistemit nervor

MENINGITI eshte ndezje bakterologjike e mbeshtjellesit te trurit te madh, edhe me i rrezikshem eshte nese deperton apo kalon ne tru dhe shkakton demtimin e ndenjeres nga qendrat nervore

Mbullja ose plasaritja e eneve te gjakut ne tru, shkaktojne demtimin e qendrave te trurit dhe mosfunksionimin e tyre.Nderprerjet e palces kurizore shkaktojne Paralizėn e kembeve.

MIGRENA eshte gjendje speciale apo e tendosur e sistemit, e cila deshiron t'ju kundervihet ose ti kundershtoje disa ndikime ekstreme ose jo normale te ushtruara ne organizmin e njeriut si qe jane llojet fizike p.sh: shkaktimi i temperaturave te uleta, te larta, traumat.. si dhe llojet psiqike p.sh: rreziku, friksimi, situata konfliktuoze, pritje me pa durim etj...

Gjate jetes aktive njeriu vazhdimisht gjendet ne nje nivel te caktuar te stresit.Po qe se organizmi i njeriut me gjate ne kohe te pa caktuar qendron ne momente stresuese, stresi i ketille eshte shum i demshem dhe i rrezikshem.
Sistemi nervor semuret si pasoje e kujdesit dhe mbrojtjes jo te drejte per vehten tone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
'Kujdesi Dhe Mbrojtja e Sistemit Nervor'
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: