Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lėkura dhe funksionimi i saj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Lėkura dhe funksionimi i saj   13/11/2007, 18:27

Lėkura dhe funksionimi i saj

Lekura eshte mbeshtjellsi i jashtem i trupit te njeriut me funksion me te rendesishem - ta mbroje ate nga ndikimet e jashtme te llojllojshme : nderhyrje te bakterieve dhe ujit , tharrje te indeve , lendime te ndryshme etj...
Lekura mesatarisht eshte e trash rreth 2 mm dhe ne te dallojme 3 shtresa:Epiderma , Derma dhe Indi nen Lekuror.

EPIDERMI eshte shtresa me e siperme e lekures dhe perbehet nga shtresat e siperme pllakore te qelizave te vdekura brirore, dhe shtresave te meposhtme pllakore te qelizave te gjalla.Qelizat e vdekura brirore jane te ngjitura , te shtresuara njera pas tjetres dhe ndermjet tyre ndodhet materie DHJAMORE e cila krijohet ne gjendra dhjamore.Per kete shkak shtresat e vdekura te Epidermit nuk lejojne nderhyrjen e materieve te demshme, bakterieve dhe ujit dhe pengon tharrjen e INDEVE te trupit te njeriut.
Shtresat e meposhtme te gjalla te Epidermit vazhdimisht zberthehen - ndahen , brirohen , vdesin dhe e plotesojne vendin e tyre qe kane dal nga mbrendia e lekures...Ne shtresat e gjalla te Epidermit ndodhet edhe PIGMENTI I MURRME nga i cili mvarret ngjyra e lekures.Gjate rrezatimit ne diell rritet sasia e pigmentit dhe lekura fiton ngjyra me te erret nen ndikimin e krijimit te Vitmanitit D.

Lekura e vertete (DERMI) eshte pjesa me e zhvilluar dhe e trashe e lekures e mbushur me IND elastik i cili lekures i jep elasticitet dhe fortesi.
Gjendrat djerrsore jane gyptha te holla te cilat jane te perdredhura ne forme te ndryshme, te mbuluara me kapilare te gjakur kurse ne siperfaqen e lekures perfundojne me vrima te vogla ose Poret e lekures.
Fijet nervore dhe mbresa nervore e bejne lekuren me te ndishme.
Krijesat brirore jane Floket te cilet e mbrojne koken kurse thojnte qe i mbrojne gishtat.

INDI nen LEKUROR pengon humbjen e tepert te nxehtesis nga trupi dhe paraqet rezerva te ushqimit dhe energjise...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Lėkura dhe funksionimi i saj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: