Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Truri - Dirigjues i sistemit nervor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Truri - Dirigjues i sistemit nervor   13/11/2007, 18:26

Truri - Dirigjues i sistemit nervor

Trurin e perbejne: Truri i madh , Truri i vogel dhe Arrēi dhe dy pjes te tjera por jo shum te rrendesishme.
Korja e trurit te madh eshte i perhimte i ndertuar prej rreth 12 miliarde qelizave nervore dhe eshte shum e rrudhur me viza dhe thellime te shumta.Po qe se rrafshohen keto rrudha , siperfaqja e kores trurore do te ishte rreth 2200 cm².
Masa e bardhe gjendet nen koren e trurit.Eshte e ndertuar prej fijeve nervore te cilat pjesen e kores e lidhin ndermjet veti , dy hemisferat , pjeset tjera te sistemit nervor dhe te gjitha pjeset e tjera te trupit.

Truri i madh eshte i mbrojtur ne kafken e kokes dhe eshte i mbeshtjellur me dy shtresa ne forme te cipave ndermjet te cilave ndodhet nje leng i lehte por i rrendesishem ne mbrojtje te trurit.Truri i madh udheheq te gjitha pjeset e sistemit nervor dhe me te gjitha funksionet te trurpit te njeriut...

Ngjashem me trurin e madh eshte edhe truri i vogel ... dhe eshte i ndertuar po ashtu edhe prej dy hemisfera por shum me te vogla nga madhesia spontane ndaj trurit te madh.Truri i vogel ben kordinimin e levizjeve dhe drejtpeshimit te trupit.Njerezit qe e kane te lenduar trurin e vogel , bejne levizje jo te sigurta p.sh si njerezit e dehur nga ndonje alkool.

Arrēi paraqet zgjatim te zgjeruar te places kurizore dhe lidhje me trurin e madh. Ne kete organ fijet nervore kryeqezohen , prej anes te djathte te trurit te madh kah ana e majte e trupit dhe e anashsjelltas.
Ne Arrē gjendet qendra e jetes e cila drejton punen e zemres dhe frymemarjes. Nese shkaterohet kjo gjender ateher shkaktohet vdekja.Ketu gjenden edhe qendra te tjera dhe ne pergjithsi jane 200 qendra qe secili nga to ka funksionim dhe kordinimin e vete ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Truri - Dirigjues i sistemit nervor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: