Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Frymėmarrja dhe Kėmbimi i gazrave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Frymėmarrja dhe Kėmbimi i gazrave   13/11/2007, 18:23

Frymėmarrja dhe Kėmbimi i gazrave


Frymemarrja eshte proces i zberthimit dhe djegije e qete e materieve ushqyese - glikozes ne qeliza nen veprimin e oksigjenit dhe te liruarit te energjise , dioksidit te karbonit dhe ujit...
Procesi i frymemarrjes ndryshe quhet "Frymemarrje QELIZORE" per arsye se zhvillohet ne qelize ose frymemarrje AEROBE per arsye se zhvillohet ne pranine e oksigjenit.
Zberthimi i procesit te frymemarrjes aerobe zberthehet ne :
glikoza ne qelizat e njeriut + oksigjeni ->djegije e qete =CO/2- mbeturinat tjera , uji dhe energjia.
Rrendesia me e madhe e procesit te frymemarrjes qendron ne lirimin e energjise e cila nevoitet per kryerjen e te gjitha proceseve jetesore dhe per ngrohjen e trupit - mirembajtjen e temperatures konstante te trupit...
Dioksidi i karbonit gjate frymenxjerrjes lirohet si gaz i pa nevojshem dhe frymezenes,kurse uji pjeserisht nxirret me frymenxjerrjen si avull ose tajohet permes urines apo pak perdoret ne qeliza per disa procese... Ne procesin e frymemarrjes shfrytezohet / hargjohet oksigjeni dhe lirohet dioksidi i karbonit.
RRuget e frymemarrjes dhe organet per frymemarrje - kembimi i gazrave tek njeriu:
Prej zgavres te hundes permes fytit ajri kalon ne laring.
Laringu eshte pjesa fillestare e trakesė, perbehet prej disa pllakave kėrcore, te cilat ndermjet jane te lidhura.Ne laring ndodhen dy pale kordha te zerit te cilat kur shtriren dhe dridhen gjate frymenxjerrjes se bashku me gojen dhe gjuhen prodhojne tinguj dhe zė.
Gabzheri ose Trakea eshte gyp i hapur i ndertuar nga gjysme unazat kercore dhe mukozave .. ne te cilen ngjiten pa pastertite.
Gypezat e gabzherit ose bronket kane ndertim te ngjajshem me traketė dhe degezohen ne mushkerite e bardha ne degezime me te imta bronkiole te cilat mbaresat i kane me strajca mushkerore dhe ajrore te ndertuara nga mėshikėza ose ALVEOLAT.
Bronkiolet e shumefishta, strajcat ajrore dhe meshikezat-alveolet i ndertojne krahet mushkerore qe te kene ndertim shpuzor,kurse kapilaret e gjakut qe i mbeshtjellin strajcat dhe alveolet u japin ngjyra te kuqerremte mushkerive te bardha...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Mekanizmi i frymemarrjes dhe kembimi i gazeve ne mushkerite   13/11/2007, 18:24

Mekanizmi i frymemarrjes dhe kembimi i gazeve ne mushkerite e bardha dhe ne inde

Mekanizmi i frymemarrjes perbehet nga dy procese: frymethithjes dhe frymenxjerrjes...Gjate frymethithjes mushkrite e bardha mbushen me ajer te fresket, kurse gjate frymenxjerrjes mushkerite e bardha zbrazen dhe ajri i ndotur nxiret ne ambientin e jashtem.Ne kete proces , diafragma muskulore tkuret, terhiqet poshte ndaj kafazit kraheror dhe drejtohet.Njekohesisht muskujt nderbriror shtrengohen , i ngrejne lart brinjet dhe ashtin kraheror dhe kafazi kafazi kraheror zgjerohet.Atehere nen veprimin e shtypjes atmosferike ajri permes rrugeve te tij lirisht nderhyn ne mushkerite e bardha dhe meshikzat e mushkerive te bardha zgjerohen dhe e plotesojne kafazin e kraharorit.
Frmenxjerrja fillon menjeher pas frymethithjes.Tani lirohen muskujt nderbriro dhe Diafragma sebashku me kafazin e kraherorit kthehet ne gjendjen e meparshme.
Duke u kthyer pas , bejne shtypje mbi mushkerite e bardha dhe e shtytin ajrin i cili permes rrugeve te veta hudhet jashte.
Frymemarrja zhvillohet permes reflekseve automatike.Qendra per regullimin e frymemarjes gjinden ne Arrē.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Frymėmarrja dhe Kėmbimi i gazrave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: